Tour du Rwanda: Hellmann Wins Stage Three, Mugisha Retains Yellow Jersey

Hellmann Julian who won the stage 3

Hellmann Julian of Team Embrace the World won the rigorous third stage of the 10th edition of Tour du Rwanda which covered 199.7km from Huye District to Musanze District on Tuesday.

Stage three of Tour du Rwanda saw 76 riders riding from Huye District, passed through Muhanga, Ngororero to Mukamira and Byangabo before climaxing in Musanze district.

Julian emerge the victor as he used a total time of 05h11’04 to win the 199.7km  route in which six riders could not manage to finish the stage.

Despite winning the stage, Julian could not reclaim the yellow jersey which was kept by Team Rwanda rider Mugisha Samuel who finished a distant 13th, coming one minute and 13 seconds behind the winner.

Mugisha was in control of the race with 10km to go alongside Mugisha Moise but Julian staged a strong fight to passby the leading peloton, sprinting fast onto the finish line to launch stage victory.

Mugisha who won the second stage from Kigali City to Huye maintains the lead on the general standings with a total time of 10h34’00 followed by another Rwandan Uwizeye Jean Claude who rides for POC Cote de Lumiere, coming 21 seconds behind Mugisha.

The king of the mountain accolade after the third stage was claimed by Ethiopian Hailemichal Mulu who amassed a total 31 points on the general classification of the best climber. He is followed by Hellman Julian and Rugg Thimothy, both of Team Embrace the World with 18 and 15 points respectively.

Top of the sprint classification standings after the third stage is Rwandan Hadi Janvier who rides for Benediction with 8 points. He is joint top alongside Amis Sportif rider Ukiniwabo Rene Jean Paul while Team Rwanda rider Mugisha Samuel is ranked third with six points.

The best young cyclist after three stages is Rwanda’s Mugisha followed by Ethiopian Hailemichael Mulu and Doring Jonas of Team Descartes Romandie.

Rwanda’s Mugisha maintains lead as the best African rider followed by fellow countrymate Uwizeye Jean Claude while Hailemichale Mulu is ranked third, both are 21 seconds behind Mugisha.

In the team classification, Team Rwanda dropped to third spot with a total time of 31h57’26, coming behind POC Cote de Lumière who are leading with a total time of 31h47’44 while Team Ethiopia are second with a total time of 31h48’13.

On Wednesday, riders will take part in stage 4 which will begin in Musanze district in Northern Province to Karongi down south covering 135.8 kilometres long.

 10th Tour du Rwanda

Stage 3 Results (Huye-Musanze, 199.7km)

1. Hellman Julian (Team Embrace the World) – 05h11’04

2. Lozano Riba David (Team Novo Nordisk) – 05h11’12

3. Beneke Calvin (South Africa) – 05h11’12

4. Doring Jonas (Team Descartes Romande) – 05h11’14

5. Ndayisenga Valens (POC Cote de Lumiere) – 05h11’15

6. Temalew Bereket Desalegn (Ethiopia) – 05h11’15

7. Munyaneza Didier (Rwanda) – 05h12’03

8. Goudin Valentin (Haute Savoie Auvergene Rhone Alpes) – 05h12’03

9. Le Claire Bryan (POC Cote de Lumiere) – 05h12’08

10. Lagab Azzedine (Groupement Sportif des Petroliers Algerie) – 05h12’15

 Selected Results

11. Uwizeye Jean Claude (POC Cote de Lumiere) – 05h12’21

12. Hailemichael Mulu (Ethiopia) – 05h12’21

13. Mugisha Samuel (Team Rwanda) – 05h12’21

General Classification

1. Mugisha Samuel (Rwanda) – 10h34’00

2. Uwizeye Jean Claude (POC Cote de Lumiere) – 10h34’21

3. Hailemichael Mulu (Ethiopia) – 10h34’21

4. Lozano Riba David (Team Novo Nordisk) – 10h35’55

5. Doring Jonas (Team Descartes Romande) – 10h36’07

6. Ndayisenga Valens (POC Cote de Lumiere) -10h36’10

7. Beneke Calvin (South Africa) – 10h36’17

8. Hellman Julian (Team Embrace the World) – 10h36’31

9. Lagab Azzedine (Groupement Sportif des Petroliers Algerie) – 10h36’58

10. Temalew Bereket Desalegn (Ethiopia) – 10h37’01

Mountain General Classification

1. Hailemichael Mulu (Ethiopia) – 31

2. Hellmann Julian (Team Embrace the World) -18

3. Rugg Thimothy (Team Embrace the World) -15

4. Mugisha Samuel (Rwanda) – 8

5. Mugisha Moise (Ami Sportifs) – 6

 Sprint General Classification

1. Hadi Janvier (Benediction) – 8

2. Ukiniwabo Rene Jean Paul (Amis Sportifs) – 8

3. Mugisha Samuel (Rwanda) – 6

4. Hailemichael Mulu (Ethiopia) – 6

5. Ndayisenga Valens (POC Cote de Lumiere) – 4

 Best Young General Classification

1. Mugisha Samuel (Rwanda)-10h34’00

2. Hailemichael Mulu (Ethiopia) – 10h34’21

3. Doring Jonas (Team Descartes Romandie) -10h36’07

4. Temalew Bereket Desalegn (Ethiopia) – 10h37’01

5. Munyaneza Didier (Rwanda) -10h37’06

Best African category

1. Mugisha Samuel (Rwanda) 10h34’00”

2. Uwizeye Jean Claude (POC Cote de Lumière) – 10h34’21

3. Hailemichael Mulu (Ethiopia) – 10h34’21

4. Ndayisenga Valens (POC Cote de Lumière) – 10h36’10

5. Beneke Calvin (South Africa) – 10h36’17

Team Classification

1. POC Cote de Lumière – 31h47’44

2. Ethiopia -31h48’13

3. Rwanda – 31h57’26

4. Haute Savoie Auvergene Rhone Alpes – 31h58’56

5. South Africa – 32h02’09




Leave a Comment